_
_
_

Historia Paula Twitchella

Sri Harold Klemp

Na tropach korespondencji ● Epokowe wydarzenie ● Porządkowanie kawałków ● Podstawowe fakty ● Jego własny agent reklamowy ● Wczesne zobowiązania ● Wiszący na skale ● Dotykając oblicza Boga ● Żyjące Shariyat

Paul Twitchell był człowiekiem który musiał przejść przez doświadczenia wszelkiego rodzaju, po to by być odpowiednią osobą do zostania Mahantą, Żyjącym ECK Mistrzem. Powiedzieć że miał burzliwe życie, jest niedopowiedzeniem. Pod wieloma względami był niezłym łobuziakiem.

Na tropach korespondencji

W styczniu zacząłem w końcu przeglądać kopie niektórych listów, jakie Paul napisał przez lata. Był zapalonym autorem listów i zawsze zachowywał ich kopie. Jego korespondencja była tak różnorodna, że wiele razy nie potrafiłem dojść do tego czy był to prawdziwy Paul Twitchell czy tylko jedna z jego masek.

Kiedyś Paul zarabiał na życie pisząc do szmatławców. Podczas służby w Marynarce Wojennej pisał także dla public relations. Zawsze myślał, zawsze pisał.

Śledzenie Paula poprzez jego listy ukazało wyjątkową, wysoce utalentowaną istotę. Szczerze zależało mu na duchowym rozwoju i wzroście. Przejrzał tomy książek o świadomości, temacie który w tamtych czasach był niemodny. Tak naprawdę, ledwo jest modny dzisiaj. Ale on to kochał, a studiowanie różnych filozofii służyło mu.

Epokowe wydarzenie

Kilka lat temu postanowiłem zbadać przeszłe życie Paula, o którym pisał w The Drums of ECK [Bębny ECK]. W tamtym życiu urodził się na Missisipi w 1811 r. W chwili jego narodzin olbrzymie trzęsienie ziemi wstrząsnęło częściami Stanów Zjednoczonych i utworzyło jezioro Reelfoot w północnym Tennessee. Trzęsienie ziemi w 1811 r. wydarzyło się w czasie gdy świat wrzał. Napoleon maszerował przez Europę by opanować Rosję, prawdopodobnie w bardzo podobny sposób jak Hitler w świeższej historii maszerował przez Europę. Świat przewrócił się do góry nogami.

Było to w tym czasie w 1811 r., kiedy seria trzęsień ziemi nawiedziła Środkowy Zachód. Lecz to które utworzyło jezioro Reelfoot było tak naprawdę najgorsze z tych co wystąpiły w Stanach Zjednoczonych, o wiele poważniejsze niż trzęsienie ziemi z 1906 r. w San Francisco. Zaczęło się w listopadzie ze wstrząsami trwającymi przez miesiąc. Więcej odczuwało się ich w styczniu, a niektóre nawet w marcu. Przyszły w trzech głównych grupach. Jedynym powodem braku większych strat w ludziach czy zniszczenia mienia było to, że nie wydarzyło się to w gęsto zaludnionym regionie.

To w tym czasie Paul przyszedł na świat w swoim poprzednim życiu. W The Drums of ECK próbował opowiedzieć historię swojej służby w tamtym życiu. Nawet w swoim najnowszym życiu był bardzo zafascynowany Wojną Secesyjną. On i jego ojciec zwykli organizować zawody aby sprawdzać swoją nawzajem wiedzę o niektórych drobiazgach – który pułk robił to czy tamto – i próbowali dopasowywać nazwiska, daty i wydarzenia.

Istnieje kilka różnych wersji daty, kiedy Paul urodził się w tym życiu. Pewna osoba z którą rozmawiałem powiedziała, że Biblia Rodziny Twitchellów odnotowała ten rok jako 1910; inna osoba która także powiedziała że widziała biblię rodziny, powiedziała że data narodzin Paula była pokazana jako 1908 r. Zadziwiające, jak pewna była każda z tych osób, że znała prawdę. Każda z nich twierdziła że widziała to na własne oczy. Więc według niektórych ksiąg urodził się 23 października 1908 albo 1910, podczas gdy inne z nich podają tę datę jako 22 października.    Powrót na górę

Porządkowanie kawałków

Paul kochał swoją prywatność. We wczesnej młodości był zaangażowany w szereg działań, ale dołożył wszelkich starań by zaciemnić fakty związane ze swoim życiem. Robiąc to pozostawił ślady tak zaciemnione, że zajmie to naszym historykom lata aby złożyć je w całość.

Przypomina mi to filozofię protestujących przeciwko podatkom. Z podatkami tak wysokimi jak obecnie zadają oni sobie wiele trudu aby ukryć swoje dochody. Nie korzystają z kart kredytowych i rzadko otwierają konta bankowe. W pewnym sensie czują, że mogą protestować przeciwko systemowi podatków nie partycypując w nim. Lecz zaczęli oni oczywiście brać w nim udział nawet zanim mieli w tej sprawie głos – przez numer ubezpieczenia społecznego.

Protestujący przeciwko podatkom mógł uznać że sposobem na zaciemnienie swojego rejestru jest dostarczyć komputerom taką bezładną mieszaninę albo ilość informacji, żeby nie można było za nią nadążyć. Otwiera się kilka rachunków bankowych tu i tam, zamyka jeden albo transferuje się trochę pieniędzy na inny, kupuje się obligacje albo posiadłość, traci się na jednej i ponownie inwestuje się w inną. W pewnym sensie mogłaby to być filozofia Paula w ukrywaniu śladów swojego życia. Dodawał on i zmieniał tak wiele rzeczy, że uporządkowanie tego i dojście kim był naprawdę zabierze trochę czasu.

A ja byłem bardzo ciekaw człowieka kryjącego się za Mahantą, Żyjącym ECK Mistrzem który pojawił się w 1965 r.    Powrót na górę

Podstawowe fakty

Paul był dość wysportowany. Był oczywiście niskiego wzrostu – wysoki na metr sześćdziesiąt pięć – o solidnie zbudowanej górnej części ciała. Miał też raczej pałąkowate nogi. Niektórzy ludzie którzy nie myśleli o nim tak życzliwie, żartowali że kiedy szedł ulicą można było prawie przegnać koziołka między jego nogami.

Trudno jest określić dokładnie kiedy skończył liceum. We wczesnych latach trzydziestych rejestrowanie danych nie było tak dokładne jak jest to dzisiaj. Obecnie jeśli podąża się zwykłym kursem edukacji, na ogół kończy się liceum w wieku 18 lat. Lecz w tamtych czasach w liceum było tak jak jest dzisiaj w gimnazjum – można było zrobić na chwilę przerwę a później wrócić. Paul więc prawdopodobnie skończył liceum w wieku pomiędzy 18 a 23 rokiem życia.

Jego pierwsze posady po ukończeniu liceum były jako instruktor wychowania fizycznego. Rozpoczął od stanowisk w kilku różnych miasteczkach poprzez YMCA. Mniej więcej w tym samym czasie był dyrektorem miejskiego ośrodka rekreacji w Paducah, w Kentucky, które w książce In My Soul I Am Free [W Duszy jestem wolny] zostało nazwane China Point. Nie ma takiego miasta jak China Point w Kentucky. Zbudował on tę opowieść aby chronić swoją rodzinę, tak by później, gdy szukali go żeby dowiedzieć się o Eckankar, jego rodzina nie była niepokojona przez ludzi pełnych najlepszych intencji zakłócających jej życie.   Powrót na górę

Jego własny agent reklamowy

W wieku zaledwie 27 lat zadecydował że nadszedł czas, by jego nazwisko było w Who’s Who [Kto jest kim] w Kentucky. Jest to publikacja wyszczególniająca osiągnięcia wszystkich znanych ludzi w stanie – prawników, lekarzy, geologów, polityków i ludzi tego kalibru. W wieku 27 lat tym co Paul w większości uczynił było uczenie wychowania fizycznego. Lecz do chwili kiedy to wszystko opisał, wyolbrzymiając i przekręcając fakty, przygotował ładny krótki artykuł o wszystkich wielkich osiągnięciach niejakiego Paula Twitchella. Sprawił, że brzmiało to całkiem imponująco. Można dostrzec dlaczego, po godzinach czytania tak wielu nudnych notatek, wydawca Who’s Who in Kentucky pomyślał że Paul brzmiał całkiem interesująco. Nie zawracając sobie głowy sprawdzeniem dat czy szczegółów, prawdopodobnie powiedział: Och, czemu nie – i Paul dostaje się do Who’s Who in Kentucky razem z najwybitniejszymi liderami w stanie.

Po tym nastąpiło wiele ciemnych lat dla Paula. Ważne jest zdać sobie sprawę z tego że ktoś kto przechodzi trening na mistrzostwo jest pierwowzorem dla wtajemniczonych w ECK. Kiedy mówisz „Mam problemy, płaczę, jestem zmęczony” – uświadamiasz sobie że Paul także płakał i bywał zmęczony. Rzeczywiście bywały chwile kiedy jego ciężary wydawały się tak dotkliwe że nie wiedział jak miał wstać i stawić czoła kolejnemu dniu.

Począwszy od wczesnych lat 1930-tych Paul był swoim własnym najlepszym agentem reklamowym. Za każdym razem gdy czegoś dokonał, pisał lawinę komunikatów prasowych o tym. Przez cały czas sam siebie promował. Kiedy był gotów wstąpić do Marynarki Wojennej, napisał notkę reklamową o tym, jak Paul Twitchell ukończył właśnie podstawowe szkolenie i teraz jest gotów iść na wojnę. Wysłał to do gazet w Kentucky, do miejscowego bibliotekarza, tu i tam. Jak gdyby komuś na tym wtedy zależało. Ale nie uświadamiając sobie tego, po prostu to ćwiczył. Pewnego dnia będzie mieć okazję wziąć tę naukę nazywaną Eckankar – być może nawet nie znał wtedy tej nazwy – i przedstawić ją ludziom.

Widziałem artykuł na stronie z nekrologiem w jednej z gazet na Zachodnim Wybrzeżu kilka tygodni temu o siedemdziesięciosiedmioletniej damie, która wiele lat temu założyła pewien kościół. Lecz kto kiedykolwiek o tym słyszał? Ten talent promowania siebie samego był niezbędny dla misji Paula.

Nauki ECK były tutaj od najdawniejszych czasów, lecz nie nosiły nazwy Eckankar. Były wprowadzane pod różnymi nazwami o różnych porach, ponieważ nie mogły być przedstawiane otwarcie, chociaż w obecnym momencie historii mogą. Paul więc reklamował siebie w taki sposób jak potrafił, a ogólnie rzecz biorąc przygotowywał się na przyszłość, kiedy to wykorzysta swoje talenty by promować książki i artykuły o Eckankar.    Powrót na górę

Wczesne zobowiązania

Około 1942 r. podczas II Wojny Światowej dwa większe wydarzenia miały miejsce w życiu Paula. Ożenił się z kobietą o nazwisku Camille Ballowe i zaciągnął się do Marynarki Wojennej. Z jakiegoś powodu nigdy nie został przydzielony do walki. Kiedy jego szefowie z marynarki odkryli jego talent do słów, umieścili go w public relations.

Jest kilka fotografii Paula z wybitnymi ludźmi. Na jednej jest z Patem O’Brien, sławnym aktorem; na innych pozuje z Franklinem Delane Rooseveltem i generałem Eisenhowerem. Było w Paulu więcej głębi niż to okazuje się w obecnych powierzchownych pismach o nim, których autorami są ludzie niezupełnie rozumiejący, że miał on coś szczególnego.

Paul i Camille pobrali się w Providence na Rhode Island w 1942 r. Kiedy wyszedł z marynarki w 1945, przeprowadzili się do Nowego Yorku. Paul trochę wędrował i w końcu przyjął posadę w marynarce wojennej jako waszyngtoński korespondent dla magazynu Our Navy. Zachował kopie wielu listów pisanych z Waszyngtonu bądź z The Washington Press Club, więc wiemy że tam pracował przez jakiś czas.

Paul zainteresował się naukami okultystycznymi około 1950 r. W tym mniej więcej czasie przyłączył się do Swami Premananda, który stał na czele The Self Revelation Church of Absolute Monism [Samoobjawionego Kościoła Absolutnego Monizmu] w Waszyngtonie. Paul i jego małżonka mieszkali w aszramie w posiadłości kościoła przez jakiś czas.    Powrót na górę

Wiszący na skale

W 1955 r. dwa bardziej uderzające wydarzenia miały miejsce w jego życiu. Został wyrzucony z aszramu za pewien rodzaj niewłaściwego zachowania i rozstał się z żoną. 4 lipca kiedy Paul był w kuchni kościoła swamiego, wdał się w bójkę na pięści z jednym z członków kościoła. Paul kiedyś ćwiczył z ciężarkami i był bardzo silną osobą, lecz ten drugi był zwyczajnie za duży dla niego.

Walka na pięści zaczęła się w kuchni kościoła, przeniosła się przez drzwi z siatką na owady i zakończyła na zewnątrz na podwórku. Będąc mniejszym Paul mógł tylko próbować bronić się. Usiłował uciekać na tylną werandę plebanii, gdzie miał nadzieję znaleźć jakąś pomoc, lecz ten drugi gość dopadł go. Walka skończyła się trwałym urazem prawego oka Paula, jak również złamanym żebrem i ogólnymi obrażeniami ciała. Był w tak złym stanie, że kilku przyjaciół wsadziło go do samochodu i przewiozło na Florydę gdzie leczył się przez kilka tygodni. W tym właśnie czasie został wyrzucony z kościoła swamiego.

Paul był osobą z charakterem. Nazywał siebie Wiszącym Na Skale. Wywołuje to wizerunek człowieka wiszącego na zboczu klifu wysoko nad rojącymi się masami, gubiącymi się w mozole codziennego życia. Wiszący Na Skale mógł czuć wiatr i być blisko orłów – lecz wolał nie puścić się skały. Taki był Paul.

W tamtym czasie wstąpił do Kirpala Singha, kierującego ruchem Ruhani Satsang. Paul powiedział że było wielu Mistrzów którzy go uczyli. Czasami lubimy myśleć że prawda jest wyizolowana, że przychodzi sama z siebie, że nigdy nie pojawiła się gdzie indziej w świecie i że nigdy nie dotknęła niczym innym w żadnym czasie. Lecz prawda dobudowywuje się na sobie, zawsze. W dawnych czasach skrybowie w klasztorach mawiali: To jest mądrość, to jest prawda. I przyjmowali prawdę którą znajdowali i wykorzystywali ją jako trampolinę by skoczyć dalej jeszcze.    Powrót na górę

Dotykając oblicza Boga

Późno w 1956 lub wcześnie w 1957 r., Paul miał doświadczenie zanotowane w The Tiger’s Fang [Kieł tygrysa]. Jeśli dotknął oblicza Boga w 1956 r., niektórzy ludzie mogą się zastanawiać dlaczego zajęło mu czas aż do 1965 r. by zostać Mahantą, Żyjącym ECK Mistrzem. To naprawdę całkiem proste. Twoje zwyczaje i emocje były budowane przez lata i chociaż twa świadomość poszła daleko do przodu, emocje czują się osamotnione. Czujesz się naprawdę opuszczony. Jeśli Paul kiedykolwiek wcześniej czuł się opuszczony, musiał naprawdę odczuwać to po tym doświadczeniu. Nawet w chwili kiedy doświadczał Urzeczywistnienia Boga, gdy wrócił z planów wewnętrznych, jeden z ECK Mistrzów powiedział do Rebazara Tarzs, nauczyciela Paula „Widzę że wciąż ma wiele do nauczenia się.”

Paulowi głęboko zależało na duchowym oświeceniu. Nieustannie próbował, w sposób w jaki niewielu ludzi kiedykolwiek to robi, odnaleźć duchowe oświecenie we wszystkich aspektach swojego życia. I w końcu przyszło to do niego. Lecz kiedy dotykasz skraju szaty Boga, nigdy ponownie nie jesteś już ten sam. Jedną z największych zmian jaką odkrywasz wracając do świadomości fizycznej jest to, że jesteś jedyną przebudzoną osobą w świecie śpiących ludzi.

W czasie tych lat Paul Twitchell wszedł w kontakt ze Scjentologią oraz L. Ron Hubbardem. Znali się nawzajem, a Paul wiele nauczył się od niego. Może się to wydawać dziwne, ale nawet tak późno jak w 1961 roku Paul wciąż próbował odnaleźć schronienie i przystań tutaj na ziemi. Z jednej strony miał wielkie doświadczenie Urzeczywistnienia Boga; z drugiej strony wciąż usiłował być ochrzczonym w kościele katolickim – lecz ksiądz nie pozwalał na to ze względu na separację z żoną. Paul był oburzony i napisał mu druzgocący list. Później doszedł do wniosku, że chociaż księża tego kościoła znają się na rzeczy i są intelektualistami, to z pewnością nie są oświeceni. Paul miał swój własny pogląd na oświecenie, a był on obszerniejszy niż ten kościoła.

Ważne jest żebyś wiedział kim był Paul Twitchell. Są sprawy którym musimy się przyjrzeć. Jesteśmy wtajemniczonymi na ścieżce ECK i jak mówi się w Shariyat-Ki-Sugmad, nigdy pisane dzieła nie są ważne. Zawsze jest tym Światło i Dźwięk.    Powrót na górę

Żyjące Shariyat

Wszystko w światach materialnych jest zawodne i podlega błędowi. Shariyat jest zaledwie tłumaczeniem. Paul nawet wyjaśniał, że Shariyat-Ki-Sugmad pojawia się wieloma różnymi drogami. U pewnej osoby jako narzędzie czy instrument pojawia się jak poezja; u kogoś innego pojawia się jak przypowieści i historie; u jeszcze innej osoby pojawia się w dużej mierze jako proza.

Shariyat-Ki-Sugmad zbierane jest przez Dziesięciu Milczących. Wyciągane jest z doświadczeń wtajemniczonych, kiedy przechodzą oni przez niższe światy i napotykają na trudy w życiu – tak jak to miał Paul i my. Kiedy napotykamy te doświadczenia, zawsze jest coś do nauczenia się.

Przypomina mi to historię o El Paso które jest w Zachodnim Teksasie. Pewnego dnia młody człowiek przeprowadził się do miasteczka w czasie suszy. Prawie zawsze jest sucho, ale kiedy pada deszcz, pada ciągle. Przez tygodnie nie było deszczu, ale kiedy w końcu zaczął padać to nie przestawał. Po prostu zalewał wszystko.

Nowoprzybyły skomentował to wobec staruszka mieszkającego tam przez wiele lat. Staruszek, który zwykle nie potrafił zliczyć do dwóch, wystąpił z interesującym stwierdzeniem mogącym oddać całość jego życiowych obserwacji. Powiedział on: „Spędzam 75% mojego życia modląc się o deszcz i pozostałe 25% modląc się by przestał padać.” Pogląd tego starego człowieka przejawia pewien stopień mądrości.

ECK Mistrzowie i Dziewięciu Milczących zbierają stwierdzenia takie jak to z życia każdej osoby. Niektórzy ludzie mają więcej niż jedno stwierdzenie, niektórzy ludzie mają całe rozdziały stwierdzeń. Są one wydobywane i składane razem oraz stają się naukami w księgach Shariyat-Ki-Sugmad, które są zawsze w trakcie pisania. Nie są jeszcze ukończone.

Chciałbym pozostawić ci to: kiedy dziś wieczorem będziesz robić swoje ćwiczenia kontemplacyjne, zwróć się do Mistrza Wewnętrznego. Śpiewaj swoje tajemne słowo albo śpiewaj HU i w duchu miłości i w pragnieniu by poznać prawdę oraz poznać Sugmad (Boga), powiedz „Ucz mnie Swych dróg, o Sugmad.”   Powrót na górę

Niech będą błogosławieństwa.

Międzynarodowa Konferencja Młodzieży ECKANKAR,
Las Vegas, Nevada, piątek 20 kwietnia 1984 r.

Jesteś tutaj:
Eckankar w PolsceCo to jest EckankarECK mistrzowiePaul Twitchell → Historia Paula Twitchella